Zaproszenia – praktyczne wskazówki

Zaproszenia to bardzo ważny element ślubu, który stanowi piękną zapowiedź Waszego wyjątkowego dnia! Niestety dość często są one lekceważone przez Pary Młode i zupełnie odbiegają od stylistyki ślubu. W myśl zasady, że zaproszenia są niewidoczne na ślubie, nie przywiązuje się do nich wystarczającej wagi. Bardzo szkoda, ponieważ to początek Waszej historii i warto nadać mu odpowiedniej oprawy.

Styl zaproszeń

Dzięki zaproszeniom goście mogą stworzyć sobie pewną wizję ślubu oraz domyślić się, czego mogą się spodziewać. Zaproszenia powinny być spójne ze stylem całej uroczystości – jeśli organizujecie naturalne, rustykalne wesele aż się prosi, aby Wasze zaproszenia do tego nawiązywały. Zdecydowanie odpada wówczas elegancka forma i papier, brokat i zdobienia. I w drugą stronę, jeśli chcecie, aby Wasz ślub odbył się w stylu glamour nie będzie pasował tutaj ekologiczny papier i lniany sznurek. Pamiętajcie, że dobrze dobrane zaproszenia to cudowna wizytówka i zapowiedź ślubu oraz przyjęcia weselnego!

Kiedy wręczać zaproszenia

Nie ma jednego wyznaczonego terminu na wręczanie zaproszeń, jednak pamiętajcie, aby było to odpowiednio wcześniej. Ważne, żeby goście mogli uwzględnić taką uroczystość w swoich planach i się na nią przygotować. Dlatego powinni dostać zaproszenia minimum dwa miesiące przed ślubem, szczególnie jeśli jest on w sezonie letnim. Jeśli macie dużą część gości za granicy, wyślijcie im zaproszenia z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dobrym rozwiązaniem w obecnych czasach, szczególnie w przypadku ślubów międzynarodowych jest Save the date, czyli informacja wysyłana niedługo po ustaleniu daty ślubu. Dzięki niej goście mogą wcześniej zaplanować logistykę.

Jak wręczać

Jeśli Para Młoda ma taką możliwość najlepiej jest wręczyć zaproszenia osobiście. Goście z pewnością docenią takie zaangażowanie i będą wiedzieli, że zależy nam na ich obecności. W sytuacji, kiedy spora część rodziny mieszka za granicą lub w dalszych rejonach Polski, możemy przesłać zaproszenia pocztą. Mile widzianym jest zadzwonienie do gości, do których wysłaliśmy zaproszenia i poinformowanie ich o tym. Pamiętajcie, aby zaproszenia wysyłać w dodatkowej kopercie, aby się nie uszkodziły i nie wybrudziły.

Fot. Aga Bondyra Fotografia

Minimalizm w treści

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest minimalizm treści. Nie bombardujcie gości obszernym tekstem, milionem wierszyków i cytatów. Im mniej treści, tym lepiej. Z pewnością muszą pojawić się najważniejsze kwestie, czyli kto zaprasza, kogo, na co, kiedy, gdzie i o której.

W zaproszeniu powinniście zamieścić również numery kontaktowe do siebie oraz ewentualne prośby. Bardzo często spotykane są też różnego rodzaju wkładki i mapy, na których można znaleźć dodatkowe informacje organizacyjne- kwestie dojazdu, noclegu, poprawin, etc.

Należy uważać na zbyt wymyślne czcionki, które są bardzo piękne, ale mogą być nieczytelne dla gości. Wystrzegajcie się też dodatkowych ozdobników wokół tekstu!

Zwroty w zaproszeniach

Co raz częściej narzeczeni rezygnują z form grzecznościowych i sformułowań Szanowna/y Pani/Pan na rzecz luźniejszych zwrotów – np. Dziadek Jurek, Ciocia Dorota, Ola i Piotrek. Nie ukrywam, że bardzo podoba mi się ten trend, ponieważ ślub to z założenia uroczystość, na którą zapraszamy swoich bliskich, rodzinę i przyjaciół, z którymi jesteśmy w dobrych relacjach. Taka luźniejsza forma może sprawić, że gościom będzie bardzo miło i zniweluje dystans przy wręczaniu zaproszeń. Oczywiście jeśli zapraszamy osoby, które tak bliskie nam nie są (znajomi rodziców, sąsiedzi, szef) wypada wówczas użyć formy grzecznościowej.

W przypadku zapraszania dzieci możemy użyć zwrotu wraz z dziećmi, jednak osobiście zawsze doradzam, aby wypisać imiona dzieci, szczególnie jeśli są nam bliskie. Zapraszając całą rodzinę, mamy świadomość, że dzieci są również pełnoprawnymi gośćmi. Podobną kwestią są osoby towarzyszące. Jeśli wiemy, jak się nazywają, warto to zamieścić na zaproszeniu.

Prośby i życzenia Pary Młodej

Niejednokrotnie na wielu stronach poruszana jest kwestia próśb w zaproszeniach. Nie brakuje przeciwników. Wiele osób uważa, że nie wypada prosić o pieniądze, ponieważ jest to nietaktowne i goście powinni mieć wolność wyboru. Wydaję mi się, że w dzisiejszych czasach nie jest to rażące, o ile umiejętnie i delikatnie zapiszemy taką formę. Warto nie przesadzać z rymowankami i długimi tekstami. Większość gości i tak obecnie wręcza prezenty w formie pieniężnej, więc informacja, czego życzą sobie narzeczeni, jest dla nich dużym ułatwieniem.

Pozostaje jeszcze kwestia próśb o alternatywę dla bukietów kwiatów, jednak ten temat nie jest już tak dyskusyjny. Kwiaty są piękne, ale kiedy otrzymamy 40 bukietów pojawiają się problemy organizacyjne- odbieranie, schowanie i przetransportowanie wiązanek. Większość Par niegdyś zostawiała takie bukiety na sali weselnej, więc były to pieniądze po prostu wyrzucone. Obecnie zakochani bardzo często proszą gości o alkohole (króluje wino), książki, rośliny doniczkowe. Kilka lat temu modne były kupony Lotto. Są też pary, które chcą pomóc innym, np. domom dziecka, schroniskom i zbierają dla nich drobne datki, artykuły pierwszej pomocy, przybory szkolne, etc.

Prośby w zaproszeniach można wyrazić za pomocą tekstu lub zgrabnych grafik, które ostatnio  są coraz częściej wykorzystywane.

RSVP

Przed nami magiczne RSVP (fr. répondez s’il vous plaît), czyli prośba o potwierdzenie przybycia. Wesele to bardzo duża uroczystość, pod względem organizacyjnym i finansowym. Dlatego zasady etykiety nakazują potwierdzenie swojej obecności, aby Para Młoda mogła przekazać managerowi sali odpowiednią liczbę gości. Bardzo często jeśli zrobimy to za późno, organizatorzy i tak muszą zapłacić za brakujące osoby. Poza tym liczba osób jest potrzebna także do innych elementów – drobnych upominków dla gości, winietek, kart menu, etc.

RSVP zamieszcza się w głównej karcie zaproszenia lub na dodatkowej wkładce. Podajemy datę, do kiedy chcielibyśmy otrzymać takie potwierdzenie i numery kontaktowe (dwóch lub jednej osoby).

Na co uważać

Zaproszenia to bardzo ważny element, stąd warto je kilkukrotnie sprawdzić przed drukiem. Nie chcemy, aby znalazły się na nich błędy i literówki. Upewnijcie się również co do odmiany imion i nazwisk gości, żeby nie popełnić żadnej wpadki!

Lista rezerwowa

Jeśli wiecie już, że część gości nie może przybyć na Waszą uroczystość, a na ich miejsce chcielibyście zaprosić kogoś innego możecie jeszcze to zrobić. Pamiętajcie jednak o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego i oczywiście nie dopuśćcie do tego, aby goście dowiedzieli się, że zostali zaproszeniu z drugiej listy 😉

Zaproszenia na ślub

Dla gości, który zapraszamy wyłącznie na ceremonię zaślubin powinnyśmy przygotować oddzielne zawiadomienia, w których znajdą informację o miejscu, dacie i godzinie ceremonii. Jeśli organizujemy ślub i wesele na terenie jednego kompleksu (np. ślub cywilny w plenerze przy sali) najlepiej zrezygnować z zapraszania dodatkowych osób tylko na ceremonię, ponieważ może to rodzić niezręczną sytuację w momencie udania się na przyjęcie weselne.

Mam nadzieję, że te wskazówki ułatwią Wam przygotowanie zaproszeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *