Oprawa muzyczna- zespół czy DJ?

Istotna kwestia, nad którą muszą zastanowić się narzeczeni to wybór oprawy muzycznej na swoje wesele. Czy za muzykę na weselu powinien odpowiadać zespół, czy może lepiej zdecydować się na DJ-a/wodzireja? Sprawa nie jest błaha, gdyż to właśnie muzyka jest jednym z najważniejszych elementów tego pięknego dnia!

Odpowiedź na postawione pytanie oczywiście nie jest jednoznaczna i zależy od kilku kwestii. Dlatego też narzeczeni powinni najpierw zastanowić się nad następującymi rzeczami:

  • Jak ma wyglądać weselna zabawa? Czy oboje chcecie przetańczyć całą noc, czy ma to być raczej forma bankietu z muzyką w tle?
  • Jaki rodzaj muzyki ma dominować na weselu? Taneczna muzyka lat 70 i 80-tych, polskie przeboje, a może tradycyjna biesiada?
  • Czy zależy Wam na oryginałach utworów, czy może chcecie usłyszeć je w innych aranżacjach (jazzowych, rockowych, z instrumentami dętymi)?
  • Czy osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną ma też pełnić rolę wodzireja, organizować zabawy i konkursy?
  • Ilu gości planujcie na weselu i jaką dysponujecie przestrzenią?
  • Jaki budżet chcecie przeznaczyć na oprawę muzyczną?

Plusy wynikające z wyboru DJ-a/Wodzireja

Decydując się na DJ-a będziecie mieli niemal nieograniczony wpływ na listę utworów na Waszym weselu. Może on odtwarzać je według Waszego życzenia i zabrzmią dokładnie w takim wydaniu, jak je znacie. Co więcej, DJ zajmie znacznie mniej miejsca na sali (co ma duże znaczenie przy niewielkich powierzchniach!) i zazwyczaj jest tańszy od całej kapeli. Należy pamiętać, że dotyczy to nie tylko kosztów związanych z samą oprawą muzyczną, ale też tych wynikających z rezerwacji miejsc przy stole czy ewentualnych noclegów.

Plusy wynikające z wyboru zespołu

Z drugiej strony, dla wielu muzyka grana na żywo ma niesamowitą magię, a solówki muzyków podkręcają atmosferę dobrej zabawy. Zespół może wykonać specjalną, dostosowaną do Waszej wizji aranżację piosenki do pierwszego tańca. Przede wszystkim jednak dobrze grający i energiczny zespół podkreśli wyjątkowość Waszej uroczystości i nie pozwoli gościom wysiedzieć na miejscu! Pełen skład instrumentalny jest niewątpliwie atutem zespołu. Goście mogą poczuć się momentami jak na dobrym koncercie. Co więcej w kilkuosobowym zespole zazwyczaj macie możliwość usłyszenia wokalu damskiego, jak i męskiego, co daje duże zróżnicowanie doznań muzycznych.

W obu przypadkach musicie pamiętać o tym, aby:

  • Posłuchać najpierw zespołu lub zapoznać się z prowadzeniem DJ-a na żywo! Bazując tylko na próbkach ze strony internetowej nie dowiecie się, czy to odpowiedni wybór na oprawę Waszego najważniejszego dnia w życiu. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, wówczas dobrze chociaż umówić się na spotkanie (choćby na wybranym komunikatorze internetowym), żeby sprawdzić, czy nadajecie na tych samych falach.
  • Przedstawić dokładny plan wesela. Muzycy lub DJ powinni wiedzieć, w jakich godzinach pojawia się tort, kiedy podawane są ciepłe posiłki i do której mają trwać oczepiny. Ułatwi to optymalne rozplanowanie czasu gry i pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy równocześnie goście zapraszani są do tańca i na posiłek. Oczywiście profesjonalni usługodawcy sami przypomną Wam o kwestii scenariusza i zapytają o najważniejsze kwestie.
  • Ustalić, jaka muzyka ma być puszczana w tle w przerwach między kolejnymi blokami tanecznymi. W zależności od Waszych preferencji może być to pop, jazz, muzyka latynoska lub co tylko sobie zażyczycie.
  • Omówić szczegóły zabaw, jeżeli to lider zespołu lub DJ/wodzirej mają być odpowiedzialni za ich prowadzenie. Po pierwsze, musicie upewnić się, że jest to charyzmatyczna i przebojowa osoba, która bez problemu zachęci gości do pojawienia się na parkiecie i zapanuje nad przebiegiem zabaw. Po drugie, wskażcie mu, jakie dokładnie konkursy chcecie, a czego sobie nie życzycie. Jeżeli macie własne pomysły i inspiracje, nie bójcie się o nich mówić.

Wybór oprawy muzycznej nie zawsze należy do najłatwiejszych kwestii. Jednak nie zrażajcie się! Jeśli byliście kiedyś na weselu ze słabym DJ-em lub zespołem pamiętajcie, że to o niczym nie świadczy. Obecnie rynek usług w branży ślubnej jest na tyle bogaty, że bez problemu znajdziecie profesjonalistów wśród jednych i drugich.

Pamiętajcie również, że to Wasz dzień, Wasze święto, więc to Wy macie wpływ na wybór muzyki. Oczywiście warto posłuchać wskazówek profesjonalistów, którzy zagrali już na wielu weselach. Są oni w stanie podpowiedzieć Wam, co się sprawdza, a co mniej. Nie wszystko da się także idealnie zaplanować. Dobry prowadzący mimo ustalonego przebiegu zabawy musi zachować elastyczność i dostosować się do gości oraz sytuacji na parkiecie.

Jeśli nadal nie jesteście zdecydowani, kogo wybrać osobiście zawsze doradzam, że nie warto iść na półśrodki. Jeśli macie wybrać trzyosobowy zespół z minimalnym składem instrumentalnym, bo na tyle starcza Wam budżetu wówczas o wiele lepiej skorzystać z usług profesjonalnego DJ-a. Dobrym rozwiązaniem jest również pójście na pewien kompromis i połączenie DJ-a z wokalem lub instrumentem na żywo, np. saksofonem.

Dobrej zabawy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *