Praca wedding plannera- obowiązki i zadania

No dobrze, o co właściwie chodzi z tym wedding plannerem, kim jest i co robi. Czy to zbędny wydatek, usługa luksusowa, chwilowy trend czy profesjonalizacja branży ślubnej?

Ostatnie lata pracy pokazały mi, że nawet nie wszyscy pracujący w branży ślubnej wiedzą, co robi konsultant. Pora więc trochę rozjaśnić naszą pracę. Z pewnością nie jest to tylko dobór kwiatków i sukienek 😉

Wedding planner musi łączyć w sobie umiejętności różnych zawodów. Na pewno musimy być dobrym logistykiem, doradcą i psychologiem. Zdarza się też, że bywam krawcową i kierowcą!

Najczęstszą usługą, z której korzystają pary młode jest kompleksowa organizacja ślubu i wesela. Można ją podzielić na dwa etapy – czas przygotowań i planowania oraz koordynacja dnia ślubu.

WYBRANE ZADANIA WEDDING PLANNERA PODCZAS ETAPU PLANOWANIA

Poniżej po krótce opisuję Wam obowiązki z etapu planowania, które dotyczą tylko kilku pierwszych czynności.

ustalenie z parą młodą wizji uroczystości i ich oczekiwań

przygotowanie kompletu dokumentów – przede wszystkim harmonogram przygotowań i kosztorys podzielony na poszczególne wydatki

znalezienie miejsca na wesele (obiektu/sali weselnej) – ten etap niejednokrotnie jest bardzo czasochłonny i wymaga ode mnie nie tylko kontaktu z salami, przygotowywania ofert, kalkulacji, ale też osobistych wizyt w salach. Poza tym doradzam w wyborze menu, sprawdzam możliwe opcje, porównuję koszty.

znalezienie i dobór wybranych usługodawców– do moich obowiązków należy dobranie odpowiednich firm do danego stylu wesela i budżetu pary młodej, sprawdzenie terminów oraz skompilowanie ofert. Niekiedy zdarza się, że aby znaleźć odpowiedniego usługodawcę z wolnym terminem muszę sprawdzić nawet z 30 firm (najczęściej dotyczy to DJ-ów).

przygotowanie umów – oczywiście wybory pary wieńczymy umowami, które dokładnie analizuję, sprawdzam, poprawiam bądź uzupełniam. Największy koszt to sala i umowa na pewno musi zawierać wszystkie niezbędne szczegóły.

To tylko kilka pierwszych kroków współpracy z parą. Teraz pomnóżcie to razy kilka/kilkanaście uroczystości 😉 Aby zachować porządek na pewno trzeba prowadzić przejrzystą dokumentację. Spisywać bieżące działania, sugestie i informacje od par, żeby nic nam nie umknęło. Każda para ma u mnie swój folder, który podzielony jest na milion innych folderów- dekoracje, słodkości, suknia, papeteria, zaproszenia, umowy z podwykonawcami, sale, noclegi, rozliczenia… także ten, kwiatki i suknie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *