Ślub humanistyczny

Do napisania tego tekstu skłoniły mnie liczne pytania pojawiające się w związku ze ślubem humanistycznym i jego ideą. W ostatnim czasie wiele osób pytało mnie się ze zdziwieniem, co to takiego ten ślub humanistyczny, jak wygląda przebieg ceremonii, jaka jest jego idea. Chciałabym więc Wam trochę rozjaśnić tę piękną formę ślubu.

Fot. Ania Margoszczyn Fotograf

Zazwyczaj wymienia się dwie formy zawarcia małżeństwa- ślub cywilny lub kościelny (najczęściej konkordatowy). Obie te formy niosą za sobą skutki prawne. Bardzo często jednak zdarza się sytuacja, że Para Młoda jest niewierząca, w związku z czym nie chce brać ślubu kościelnego, a z kolei przebieg ceremonii cywilnej nie do końca odpowiada im swą formą. Nie ma co ukrywać- ślub cywilny to bardzo schematyczna uroczystość, która przebiega w ekspresowym tempie. Nie ma w niej miejsca na indywidualizm…

Jeśli jednak marzy się Wam piękna uroczystość, podczas której możecie być naprawdę sobą,  idealnym rozwiązaniem jest ślub humanistyczny! Ma on przede wszystkim znaczenie symboliczne i jest niewątpliwie pełen wzruszeń i emocji. Pozwala też na przekazanie samodzielnie ułożonej przysięgi oraz odwołuje się do wspólnych historii Pary Młodej. Podczas takiej ceremonii celebruje się nie tylko samą miłość, ale i wszelkie małe gesty z nią związane.

Fot. Ania Margoszczyn Fotograf

Dodatkowym plusem ślubu humanistycznego jest dowolność miejsca, w którym możemy go zorganizować. Marzy Wam się piękny ślub na polanie, na plaży lub w samym środku lasu? Nie ma żadnego problemu! Całą ceremonię prowadzi doświadczony celebrant (tzw. mistrz ceremonii).

Jeśli ktoś z Was chciałby wziąć ślub humanistyczny, ale ma wątpliwości związane z brakiem jego skutków prawnych dobrym rozwiązaniem jest zawarcie w pierwszej kolejności ślubu cywilnego, który uczyni Was małżeństwem w świetle prawa, a następnie zorganizowanie ślubu humanistycznego, w którym będą mogli uczestniczyć wszyscy goście weselni.

Ślub humanistyczny to cudowna ceremonia przeznaczona szczególnie dla osób, które cenią swoją indywidualność i niezależność, które są pełne pasji i pragną, aby ich ceremonia była jedyna i niepowtarzalna, a przysięga wypowiedziana zgodnie z przekonaniami i z głębi serca!

Jeśli marzycie o ślubie humanistycznym z chęcią pomogę Wam go zorganizować! 🙂

One Comment

  • Andrzej pisze:

    Miałem przyjemność fotografować w zeszłą sobotę ślub humanistyczny. To było bardzo ciekawe doświadczenie, zwłaszcza że Para była międzynarodowa – Polka i Niemiec Czuć zupełnie inny klimat a i klatki wychodzą nietuzinkowe. Bardzo ważne jest, aby mistrz ceremonii miał w tym temacie doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *