Ślubne ABC

Poniżej znajdziecie kilkanaście słów dotyczących ślubu, które mogą często wydawać się niezrozumiałe. W ślubnym słowniku znajdziemy sporo zwrotów pochodzących z języka angielskiego, ale i francuskiego. Mam nadzieję, że taki skrót ułatwi Wam orientację w ślubnej tematyce 🙂

B

Boho – styl nawiązujący do bohemy artystycznej, charakteryzujący się dużą swobodą. Boho to naturalne kolory, duże i nieregularne dekoracje kwiatowe oraz oryginalne dodatki. Styl ten charakteryzuje się artystycznym nieładem i pozorną niedbałością i hipisowskim luzem.

Butonierka – przecięcie/otwór w lewej klapie marynarki. Do butonierki wkłada się niewielką ozdobę kwiatową.

Brustasza– mała kieszonka w marynarce, którą wykorzystuje się do noszenia poszetki.

C

Candy Bar– inaczej słodki stół. Jest to dodatkowy bufet/stół, który umieszczamy na sali weselnej. Candy bar składa się nie tylko z ciast i różnego rodzaju babeczek, ale też drobnych słodkości, jak cukierki, żelki, lizaki, pianki, etc. Warto zadbać również o to, żeby słodki stół był nie tylko smaczny, ale i piękny!

F

First look– jest to pierwsze spotkanie narzeczonych przed ślubem. Ubrani w ślubne stroje mogą po raz pierwszy w tym dniu na siebie spojrzeć. Jest to moment pełen wzruszeń i emocji, dlatego warto dać sobie na niego czas!

K

Korsarz- damska ozdoba/przypinka z kwiatów. Najczęściej noszona jest na nadgarstku. Jest to doskonała alternatywa dla bukietu świadkowej lub druhn. Korsarz jest nie tylko piękną, ale i bardzo praktyczną ozdobą.

N

Naked cake– tzw. nagi tort. Jest on bardzo naturalny, ponieważ składa się jedynie z kilku warstw biszkoptu przełożonych dowolnym kremem oraz owoców. W takim torcie nie używamy masy cukrowej i kremów wokół. Jest z pewnością idealnym rozwiązaniem dla par, które marzą o rustykalnym ślubie, gdzie kwintesencją jest prostota i naturalizm. Elementem kluczowym w przypadku naked cake są owoce, które dodają soczystości, ale i pięknie wyglądają.

O

Oczepiny –tradycja weselna, która najczęściej obchodzona jest podczas wesela, o północy. Słowo  oczepiny pochodzi od czepca (nakrycia głowy),  który nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka. Wianek natomiast był zarezerwowany tylko dla Panny Młodej. Obecnie bardzo często oczepiny kojarzą się z niesmacznymi zabawami i konkursami. Jednak wcale nie musi to tak wyglądać. Wiele Par rezygnuje z tej tradycji, ale można je również zrobić w okrojonej formie i zaplanować naprawdę ciekawie!

P

Polterabend – zwyczaj kontynuowany w kilku regionach Polski. Polega na tłuczeniu szkła przed domem Panny Młodej na dzień przed ślubem. Na polterabend przybywają goście bez zaproszeń- znajomi ze szkoły, sąsiedzi, przyjaciele rodziców, rodzina. Szkło tłuczone jest zazwyczaj w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Goście częstowani są alkoholem oraz jedzeniem.

Poszetka– chusteczka noszona przez mężczyzn w brustaszy (kieszeni na piersi marynarki). Poszetki mogą być układane na kilka różnych sposobów.

R

R.S.V.P– (fr. répondez s’il vous plaît) – zwrot, który umieszczany jest na zaproszeniach w celu otrzymania potwierdzenia przybycia.

Rustykalny– słowo rustykalny w dosłownym znaczeniu oznacza wiejski, nawiązujący do wsi i ludowego charakteru. Od kilku lat styl rustykalny cały czas dominuje w wyborze stylistyki ślubu i wesela. Charakteryzuje się on naturalnością, minimalizmem i  miłością do przyrody. Styl rustykalny to przede wszystkim zieleń i naturalne polne kwiaty, dużo drewna (pieński, plastry drewna, ramki), juta i naturalne płótna. To kwiaty w słoiczkach i butelkach, delikatne koronki i ręcznie robione dodatki.

S

Save the date – w dzisiejszych czasach większość z nas żyje bardzo intensywnie i bardzo często wyjeżdża. Wiele rzeczy planujemy również z dużym wyprzedzeniem, jak np. urlopy. Warto więc zdecydować się na ‘save the date’, czyli wcześniejszą zapowiedź/powiadomienie o ślubie. Rozsyła się ją do gości najlepiej zaraz po ustaleniu daty ślubu. Wówczas nawet najbardziej zajęci i zapracowani bliscy będą mieli okazję odpowiednio szybko wszystko zaplanować! Save the date może przybierać różne formy- pocztówki, zdjęcia z datą, kalendarza, magnesu na lodówkę, etc.

W

Winietka – jest to dekoracyjna wizytówka, której celem jest przypisanie miejsc gościom. Ustawia się ją na lub obok ich nakrycia. Coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych winietek na rzecz bardziej kreatywnych i oryginalnych rozwiązań (liście, kamienie, buteleczki, słodkości, podkładki pod kubek, etc.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *