Jak wybrać dobrego fotografa?

Wybór fotografa to jedna z ważniejszych decyzji, które musi podjąć Para Młoda przed swoim ślubem. Obecnie na rynku mamy naprawdę wiele ofert i trzeba dokonać właściwej ich selekcji.

Poniżej postaram się Wam podpowiedzieć jak to zrobić i na co należy zwrócić uwagę, aby cieszyć się pięknymi zdjęciami przez długie lata!

Zobacz cały reportaż, nie tylko wycinki  z poszczególnych uroczystości

Pierwszym krokiem wyboru fotografa ślubnego jest zapoznanie się z jego twórczością. Warto przeanalizować cały materiał, jakim jest reportaż z dnia ślubu. I to najlepiej z kliku uroczystości. Jeśli fotograf nie posiada pełnych materiałów na swojej stronie poproście go, aby udostępnił Wam takie reportaże do wglądu. Z pewnością nie będzie miał nic przeciwko! Dopiero po takiej analizie będziecie mieli pełny ogląd jego pracy. Bardzo często pojedyncze zdjęcia ukazujące się w mediach społecznościowych mogą zafałszować obraz całości. Wiadomo, że na Fb czy też Instagrama wrzucane są te „perełki”.

Emocje i uchwycenie chwili

Zwróćcie uwagę, czy fotograf, którego chcecie zatrudnić potrafi uchwycić emocje panujące tego wyjątkowego dnia. Niezmiernie ważne jest uchwycenie chwili i złapanie momentów, które nawet jeśli dzieją się na drugim planie tworzą piękną historię. Ustawiane zdjęcia, najazdy na poszczególnych gości, czy też zdjęcia przy posiłkach już dawno przeszły do lamusa. Obecnie wyraźnie stawia się na emocje- radość, wzruszenie, zaskoczenie, którą budują atmosferę reportażu.

Nieszablonowe podejście i pomysłowość

Ważnym jest, aby Wasz fotograf sam potrafił wyjść z inicjatywą i podpowiedział Wam, co warto zrobić. Jeśli nie współpracujecie z konsultantem, który dba o cały scenariusz wesela to fotograf powinien doradzić, że np. warto zrobić sobie zdjęcia grupowe z najbliższymi, które będą stanowiły dla Was fantastyczną pamiątkę.

Świetnie, gdyby fotograf traktował każdy ślub jako odrębną historię. Każdy para jest inna i wymaga nieco innych ujęć. Liczy się więc elastyczność i kreatywność, a nie powielanie utartych schematów.

Komunikatywność i otwartość

Fotograf to osoba, która w większości wypadków spędza z Wami cały dzień, najczęściej od momentu przygotowań do oczepin. Warto, żebyście załapali dobry kontakt i dobrze się czuli w jego towarzystwie. Jako, że jest to zawód artystyczny z pewnością pożądane są takie cechy jak otwartość na innych, komunikatywność i przebojowość (oby też nie za duża! To Wy gracie pierwsze skrzypce, nie fotograf ;))

Fotograf, jeśli sobie tego zażyczycie, będzie z Wami w najbardziej osobistych i intymnych momentach, jak ubieranie się, błogosławieństwo, czy first look. Dlatego tak ważny jest dobry kontakt i wprowadzanie przez niego pozytywnej atmosfery, aby para młoda nie czuła się stresu i skrępowania.

Dbanie o detale

We współczesnej fotografii dużą wagę przywiązuje się do detalu. Pary Młode wkładają niemało wysiłku w przygotowanie dekoracji i najmniejszych szczegółów, w związku z czym chcą, aby te elementy znalazły się w reportażu. Minęły już czasy, kiedy liczyło się tylko jedzenie, zespół, no i może jeszcze alkohol, a na stołach stały sztuczne kwiaty. Współczesne śluby to prawdziwy majstersztyk, przepiękne historie z dopasowanym każdym elementem. Detale pokazują charakter tego dnia i tworzą spójną historię. To one zwracają naszą uwagę i dają się zapamiętać. Ważne, żeby fotograf zwrócił na nie uwagę i zamieścił w Waszym reportażu.

Wskazówki dla Pary Młodej

Bardzo ważne jest, aby fotograf zwracał uwagę na wygląd Pary Młodej- ułożenie sukni, poprawienie welonu, fryzury. Zdjęcie może być piękne, ale jeśli Panna Młoda nie będzie na nim korzystnie wyglądała, a spod sukni wyjdzie jej ramiączko z pewnością i tak nie będzie zadowolona.Dlatego cenne są sugestie i wskazówki ze strony fotografa, który w obiektywie widzi każdy szczegół.

Mam nadzieję, że wskazówki te umożliwią Wam wybór fotografa, którego zdjęciami będziecie cieszyli się przez długie lata 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *